26–27 maja 2012

Na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego w części poświęconej Lachom Sądeckim znajduje się kościół rzymskokatolicki pw. św. św. Piotra i Pawła, przeniesiony z Łososiny Dolnej. Drewniana, orientowana, jednonawowa świątynia została wybudowana w 1739 r. W bogato wyposażonym wnętrzu uwagę zwracają dwa rokokowe konfesjonały z malowidłami o tematyce spowiedzi. W 2004 r. kościół został ponownie konsekrowany.
więcej o obiekcie
program
ponadto w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu

26–27 maja 2012

W północnej części Sądeckiego Parku Etnograficznego znajduje się sektor poświęcony Niemcom Galicyjskim, zwanym też kolonistami józefińskimi. Wśród dawnej zabudowy kolonistów znajduje się kościół ewangelicki ze Stadeł, gdzie w 1786 r. powstała parafia ewangelicko-augsburska. Wnętrza w całości drewnianego obiektu odtwarzają wygląd wiejskiej świątyni ewangelickiej z okresu międzywojnia.
więcej o obiekcie
program
ponadto w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu

Adres:

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu – Sądecki Park Etnograficzny
ul. B. Wieniawy-Długoszowskiego 83b
GPS N: 49° 36′ 52″ E: 20° 43′ 57″ – parking od ul. B. Wieniawy-Długoszowskiego
lub
wejście od strony Miasteczka Galicyjskiego
ul. Lwowska 226, 33-300 Nowy Sącz, powiat nowosądecki
GPS N: 49° 37′ 19″ E: 20° 44′ 27″ – parking od ul. Lwowskiej

Dojazd:

Samochodem
Z centrum Nowego Sącza do Sądeckiego Parku Etnograficznego (ul. B. Wieniawy-Długoszowskiego 83 b) [ok. 4 km]
Należy kierować się ul. Lwowską (droga nr 28 w kierunku Gorlic), należy skręcić w prawo w ul. Pułk. W. Beliny – Prażmowskiego, następnie w należy skręcić w pierwszą w lewo w ul. gen. B. Wieniawy-Długoszowskiego.
Z centrum Nowego Sącza do Sądeckiego Parku Etnograficznego (ul. Lwowska 226) [ok. 4 km]
Należy kierować się ul. Lwowską – drogą nr 28 w kierunku Gorlic.
Z Gorlic [38 km]
Drogą nr 28 w kierunku Nowego Sącza. Ok. 4 km przed centrum Nowego Sącza po lewej stronie drogi znajduje się Sądecki Park Etnograficzny (wejście od strony Miasteczka Galicyjskiego, ul. Lwowska 226).
Z Łosia [30 km] TRASA XIV MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA

Należy dojechać do drogi nr 28 i skręcić w lewo w kierunku Nowego Sącza. Ok. 2,5 km przed centrum Nowego Sącza po lewej stronie drogi znajduje się Sądecki Park Etnograficzny (wejście od strony Miasteczka Galicyjskiego, ul. Lwowska 226).

Z Bartnego [57 km] TRASA XIV MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA

Należy dojechać do drogi nr 977 i skręcić w prawo w kierunku Gorlic, następnie w Gorlicach należy skręcić w lewo w ul. T. Kościuszki, drogą nr 28 w kierunku Nowego Sącza. Ok. 4 km przed centrum Nowego Sącza po lewej stronie drogi znajduje się Sądecki Park Etnograficzny (wejście od strony Miasteczka Galicyjskiego, ul. Lwowska 226).

Z Dołęgi [80 km] TRASA XIV MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA

Należy kierować się do drogi nr 964 w kierunku Szczurowej, następnie należy skręcić w pierwszą w lewo w drogę nr 768 w kierunku Brzeska. W Brzesku na rondzie należy skręcić w zjazd nr 3, w drogę nr 75, przez Czchów i Łososinę Dolną, w kierunku Nowego Sącza. W Nowym Sączu drogą nr 28 w kierunku Gorlic, Sądecki Park Etnograficzny znajduje się po prawej stronie (wejście od strony Miasteczka Galicyjskiego, ul. Lwowska 226).

Z Zalipia [97 km] TRASA XIV MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA

Należy kierować się w stronę Woli Żelichowskiej na drogę nr 973 w kierunku Żabna. W Żabnie należy skręcić w lewo w ul. Tarnowską – drogą nr 975 w kierunku Wojnicza. Kontynuować jazdę dalej drogą nr 975, aż do Zawady Lanckorońskiej. W Zawadzie Lanckorońskiej skręcić w prawo, w drogę nr 980 w kierunku Jurkowa. W Jurkowie na rondzie należy skręcić w zjazd nr 2 – w drogę nr 75 w kierunku Nowego Sącza. W Nowym Sączu drogą nr 28 w kierunku Gorlic, po ok. 4 km Sądecki Park Etnograficzny po prawej stronie (wejście od strony Miasteczka Galicyjskiego, ul. Lwowska 226).

Komunikacja publiczna
Z Krakowa
Autobus
Autobusy PKS odjeżdżające z dworca RDA w Krakowie w kierunku Nowego Sącza lub Krynicy. Należy wysiąść na dworcu PKS w Nowym Sączu.
Autobusy Szwagropolu i Voyagera odjeżdżające z Krakowa w kierunku Nowego Sącza.
Kolej
Pociągi odjeżdżające ze stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów w kierunku stacji Nowy Sącz. Należy wysiąść na dworcu PKS w Nowym Sączu.
Z Nowego Sącza do Sądeckiego Parku Etnograficznego (ul. B. Wieniawy-Długoszowskiego 83 b)
Autobusy miejskie MPK nr 14 i 15 odjeżdżające z przystanku Aleja Wolności (w pobliżu dworca PKS) w kierunku Kunowa.
Z Nowego Sącza do Sądeckiego Parku Etnograficznego (ul. Lwowska 226)
Autobusy miejskie MPK nr 25 i 27 odjeżdżające z przystanku Aleja Wolności (w pobliżu dworca PKS) w kierunku Piątkowej.

Informacje praktyczne:

Parkingi

Bezpłatne dwa parkingi znajdują się:
– przy wejściu głównym do Sądeckiego Parku Etnograficznego, ul. B. Wieniawy-Długoszowskiego 83 b,
– przy wejściu do Sądeckiego Parku Etnograficznego od strony Miasteczka Galicyjskiego, ul. Lwowska 226.

Toalety

Toalety znajdują się przy obu wejściach do Sądeckiego Parku Etnograficznego.

Wyżywienie

Na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego będzie możliwość zakupu tradycyjnych produktów spożywczych (26 i 27 maja 2012, sobota i niedziela, godz. 10.00-18.00)
Na terenie Miasteczka Galicyjskiego znajduje się Karczma Galicyjska oraz kawiarnia.

pobierz pdfPDF jak dojechać